Marketingowe Tipy

Serial audio

S02E68

Czym jest Behavior-Led Marketing? (Kama Kotowska)

(włącz odtwarzanie odcinka, a u dołu strony pojawi się player, dzięki któremu odcinek będzie leciał nawet, kiedy przejdziesz na inną stronę)

Słuchaj na naszej stronie lub w ulubionej aplikacji

Opis odcinka

Indywidualne i wielopłaszczyznowe podejście do klienta? To brzmi jak zadanie dla Behaviour-Led Marketingu! Jak mix danych ilościowych, jakościowych i kreatywności może przełożyć się na strategię, która będzie odpowiadać na ich realne klientów?

Zapraszamy na: https://www.linkedin.com/build-relation/newsletter-follow?entityUrn=7048941526499885057

***

“Marketingowe Tipy” są podcastem marki Cleverhearted Showrunners, która wspiera firmy w produkcji podcastów i działaniach storytellingowych. Jeśli zastanawiasz się nad podcastem dla swojej marki, wejdź na https://www.cleverhearted.com/ i zamów bezpłatną konsultację.

Showrunnerka podcastu: Zuza Binkiewicz
Produkcja: Cleverhearted Showrunners

Ten odcinek prowadzi:

Kamila Kotowska
Kama Kotowska
Head of Growth,
cux.io

Od lat związana z branżą kreatywną. Prelegentka, trenerka, wykładowczyni. Ekspertka Behavior-Led Marketingu, który łączy kreatywność z analityką behawioralną i pracą z danymi. Jako entuzjastka Content i Growth Marketingu stawia przede wszystkim na nieszablonowe podejście do rozwiązywania problemów komunikacyjnych i budowanie strategii kreatywnych. Mówi o sobie Creative MacGyver.

Transkrypcja odcinka

Kama Kotowska – Head of Growth w cux.io, prelegentka, trenerka, wykładowczyni. Cześć, w tym odcinku odpowiem na pytanie: „Czym jest Behavior-Led Marketing?”.

Behavior-Led Marketing to marketing skupiający się na człowieku, a dokładniej na jego zachowaniach, czy też globalnie i wirtualnie, na wzorcach zachowań. Behavior-Led marketing to połączenie trzech składowych. Danych ilościowych, czyli wszystkiego tego, co można policzyć lub zmierzyć. Pokazują one, co się dzieje. To na przykład czas spędzony na stronie ROI, współczynnik porzuconych koszyków. Do tego równania musimy dodać dane jakościowe, czyli dane mówiące o zachowaniach, emocjach i doświadczeniach klientów. Dane jakościowe są danymi opisowymi i nie muszą, choć mogą być wyrażone liczbowo. Pokazują Ci, dlaczego coś się dzieje. To na przykład wzorce zachowań klientów, miejsca powstawania frustracji czy interakcje z produktem. Na koniec najważniejszy składnik X, bez którego ani rusz, czyli kreatywność. Taki mix pozwala na budowanie strategii widoczności i rozwoju marki opartych na mierzalnej personalizacji.

Głównym zadaniem Behavior-Led Marketingu jest odpowiadanie na realne potrzeby klienta. To przeciwieństwo wydaje-mi-sizmu. Behavior-Led Marketing pozwala na budowę bardzo dokładnych person i segmentów odbiorców w oparciu o konkretne wzorce zachowań, hiperpersonalizację treści oraz data-driven content marketing, optymalizację wyników kampanii reklamowych, mapowanie dokładnych ścieżek klientów i ich ulepszanie, walkę ze ślepotą marketingową czy najważniejsze – podnoszenie zysków przy jednoczesnym obniżeniu kosztów prowadzenia biznesu. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, które skupiają się na demografii, Behavior-Led Marketing koncentruje się na psychografii, czyli na zrozumieniu, dlaczego ludzie podejmują określone decyzje zakupowe. Wykorzystuje więc m.in. założenie ekonomii behawioralnej i badań nad błędami poznawczymi. Behavior-Led Marketing opiera się na analizie danych behawioralnych, które są zbierane z różnych źródeł, takich jak strony internetowe, media społecznościowe, aplikacje mobilne czy nawet urządzenia IoT. Te dane są następnie analizowane przy użyciu zaawansowanych technik analizy danych, takich jak uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja, aby zidentyfikować wzorce zachowań i preferencji konsumentów. Na podstawie tych danych marketerzy mogą tworzyć spersonalizowane przekazy marketingowe, które są bardziej skuteczne w przyciąganiu uwagi i angażowaniu konsumentów. Przykładowo, jeśli Twoi klienci szczególnie chętnie wchodzą w interakcje z konkretnymi tematami na Twoim blogu, możesz dostarczyć im bardziej spersonalizowane reklamy dotyczące tych usług czy produktów.

Behavior-Led Marketing jest również wykorzystywany do tworzenia lepszych doświadczeń klienta. Dzięki analizie danych behawioralnych firmy mogą lepiej zrozumieć jakie są preferencje i potrzeby klientów, co pozwala im dostosować swoje produkty i usługi do tych potrzeb. Jednym z kluczowych elementów Behavior-Led marketingu jest ciągłe monitorowanie i analizowanie danych behawioralnych, aby stale dostosowywać strategię marketingową do zmieniających się preferencji zachowań konsumentów. Dzięki temu marketerzy mogą być bardziej elastyczni i reagować szybciej na zmiany na rynku. Warto również zauważyć, że Behavior-Led Marketing może być wykorzystywany w różnych branżach i sektorach – od handlu detalicznego po usługi finansowe. Wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zrozumienia zachowań klientów i dostosowania przekazu marketingowego do ich potrzeb.

Podsumowując, Behavior-Led Marketing to strategia marketingowa, która opiera się na analizie danych ilościowych i danych behawioralnych, aby lepiej zrozumieć zachowania i preferencje konsumentów. Dzięki temu kreatywni marketerzy mogą tworzyć spersonalizowane przekazy marketingowe i lepsze doświadczenia klienta, co przekłada się na większą skuteczność i efektywność działań marketingowych.

Na koniec chciałabym Cię zaprosić do subskrybowania mojego newslettera Behavior-Led Marketing na LinkedIn, jeśli chcesz trochę bardziej zgłębić ten temat. Link znajdziesz w opisie odcinka. Dzięki.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

PRODUCENT PODCASTU

Chcesz wykorzystać podcast w działaniach marketingowych?

Zajmujemy się całym procesem od koncepcji po publikację.