Marketingowe Tipy

Serial audio

S02E66

Dlaczego powinniśmy więcej pytać? (Kasia Postawa)

Słuchaj na naszej stronie lub w ulubionej aplikacji

Opis odcinka

Wiesz jak pytać, by zostać usłyszanym? Jak proste pytania mogą otworzyć drzwi do zrozumienia potrzeb klientów i zbudować fundamenty dla trwałej lojalności?

Zapraszamy na: https://catalysts.basf.com/

***

“Marketingowe Tipy” są podcastem marki Cleverhearted Showrunners, która wspiera firmy w produkcji podcastów i działaniach storytellingowych. Jeśli zastanawiasz się nad podcastem dla swojej marki, wejdź na https://www.cleverhearted.com/ i zamów bezpłatną konsultację.

Showrunnerka podcastu: Zuza Binkiewicz
Produkcja: Cleverhearted Showrunners

Ten odcinek prowadzi:

Kasia Postawa
Kasia Postawa
EMEA Communications Manager,
BASF

Komunikatorka. Od 2023 roku związana z BASF ECMS, współpracowała też z organizacjami takimi jak 3M, EY, IH, YMCA. Kasia stawia na rozwijanie relacji, zorientowanie na klienta oraz wprowadzanie innowacyjnych i mierzalnych rozwiązań. Jej model komunikacji korporacyjnej nie tylko odpowiada na współczesne wyzwania, ale staje się także integralną częścią nowoczesnego i jednego z najbardziej aktrakcyjnych miejsc pracy w Polscie.

Transkrypcja odcinka

Kasia Postawa, EMEA Communications Manager w BASF Environmental Catalysts and Metal Solutions. W tym odcinku odpowiem na pytanie: „Dlaczego powinniśmy więcej pytać?”.

Jest wieczór, w restauracji na służbowej kolacji siedzi grupa znajomych z pracy. Odwiedza ich właśnie dyrektor finansowy ze Stanów Zjednoczonych. Ta kilkunastoosobowa grupa widzi się po raz pierwszy. Przy stole cisza, nikt nic nie mówi. A mieli się integrować! Cringe. Co zrobić?

Ta sytuacja przydarzyła się mojej koleżance z pracy 6 lat temu. To właśnie po niej Zosia podeszła do mnie z prośbą: „Kasia, naucz mnie zadawać pytania i prowadzić small talk! Ta sytuacja była bardzo niekomfortowa, a Tobie przychodzi to z taką łatwością!”.

I wtedy uzmysłowiłam sobie, że to zadawanie pytań to nie taka oczywista rzecz, jak sobie o tym myślałam, bo okazuje się trudna a przekłada się na wiele sfer naszego życia, a my jako dobrzy marketingowcy, komunikatorzy czy HRowcy powinniśmy mieć w sobie dobrze wyrobioną umiejętność pytania, słuchania, filtrowania odpowiedzi, czyli informacji, i przekuwania ich na wartość dodaną.

W tym odcinku nie powiem Ci jakie zadawać pytania. W Internecie, w literaturze, w szkole, na kursie czy specjalnie do tego przeznaczonych kanałach można znaleźć wiele wartościowych informacji. Polecam by każdy dobrał odpowiedni dla siebie kanał, wystarczy wiedzieć, gdzie szukać – i o to też warto pytać! W tym odcinku powiem Ci, dlaczego wierzę, że zadawanie pytań jest dobre i ważne, dlaczego warto o tym pamiętać i zgłębiać temat. 70% komunikacji to słuchanie i zbieranie informacji, jest to jedna z umiejętności przyszłości, a jej związek z Twoimi działaniami marketingowymi jest naturalny. Dlaczego? W życiu, dzięki pytaniom poszerzamy wiedzę, gromadzimy informacje, rozwijamy się, zaspokajamy ciekawość. W interakcjach z innymi pytania pozwalają nam wzbudzić zainteresowanie rozmówcy poprzez bardziej interesujące nakreślenie kontekstu. Ogólnie, zwłaszcza otwarte pytania pogłębione pomagają nam budować jakościowe relacje z innymi ludźmi. Dodatkowo, poprzez np. zadawanie pytań i okazywanie zainteresowania wpływamy pozytywnie na swój wizerunek bardziej lubianego i szanowanego eksperta (i człowieka per se). Jest to też jeden ze sposobów okazywania inteligencji emocjonalnej i empatii: dwóch umiejętności przyszłości, które są i będą pożądane w świecie rosnącego wpływu sztucznej inteligencji.

W marketingu, zadawanie pytań jest ważne z kilku powodów:

  1. Zadając pytania możemy uzyskać wgląd w potrzeby, preferencje i bolesne punkty swojej grupy docelowej. Pomaga to w opracowywaniu produktów, usług i kampanii marketingowych, które skutecznie odpowiadają na te potrzeby.
  2. Dzięki pytaniom prowadzimy badania rynku i gromadzimy dane na temat zachowań konsumentów, trendów rynkowych i analizy konkurencji. Informacje te pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji i opracowywaniu skutecznych strategii marketingowych.
  3. Pytając, zachęcamy klienta do zaangażowania i interakcji. Pokazujemy, że cenimy ich opinie, co może przełożyć się na wzrost lojalności wobec marki i zadowolenia klientów.
  4. Pytania pomagają nam identyfikować i rozwiązywać problemy. Zadając pytania, możemy odkryć wyzwania lub przeszkody, przed którymi mogą stanąć klienci, i znaleźć sposoby na ich pokonanie za pomocą innowacyjnych rozwiązań.
  5. Zadawanie pytań pomaga nam gromadzić informacje o poszczególnych klientach, umożliwiając spersonalizowanie działań marketingowych. Umożliwia to firmom dostarczanie ukierunkowanych komunikatów i ofert, które przemawiają do klientów na bardziej osobistym poziomie.

Podsumowując, zadawanie pytań w marketingu ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia naszych klientów, prowadzenia badań, nawiązywania relacji, rozwiązywania problemów i personalizowania działań marketingowych. Pomaga nam podejmować świadome decyzje i opracowywać skuteczne strategie napędzające rozwój firmy.

Warto tutaj również krótko wspomnieć o roli sztucznej inteligencji w naszych działaniach. Zaczęliśmy z nią już rozmawiać jakiś czas temu i coraz częściej używamy jej w celu wygenerowania pożądanego wyniku lub odpowiedzi. Jest to powszechnie stosowane w różnych aplikacjach sztucznej inteligencji, takich jak modele przetwarzania języka naturalnego, chatboty, tłumaczenie języków, generowanie tekstu i generowanie obrazów. Dostarczając monit, promptując, użytkownicy mogą wpływać na wynik modelu AI i kierować go w określonym kierunku. Na przykład w modelu językowym możemy podać częściowe zdanie jako podpowiedź, a model sztucznej inteligencji wygeneruje dla nas resztę zdania na podstawie przeszkolenia i zrozumienia wzorców językowych. Podobnie w chatbocie – zadając konkretne pytania lub stwierdzenia w formie podpowiedzi, uzyskamy odpowiednie odpowiedzi z systemu sztucznej inteligencji. Dla profesjonalistów takich jak my narzędzia te są kluczowe, ponieważ pozwalają mieć większą kontrolę nad generowanymi wynikami i pomagają w osiąganiu pożądanych rezultatów. Prompting w AI umożliwia nam również kierowanie zachowaniem modelu AI i upewnianie się, że wygenerowane odpowiedzi są zgodne z naszymi intencjami lub wymaganiami. Ma to potencjał na niezwykłe usprawnienie naszej pracy.

Podsumowując, pytajmy, słuchajmy, filtrujmy. Inwestujmy w fazę badawczą w naszych projektach, zaprzyjaźnijmy się ze sztuczną inteligencją, pytajmy również ją i nauczmy się ją briefować. Zainwestowanie czasu, wysiłku w te umiejętności nie tylko ociepli Twój wizerunek, ale zaoszczędzi Ci czasu i pieniędzy później. Bo kto najpierw pyta, potem nie zabłądzi.

Na koniec, chciałabym zaprosić Cię do odwiedzenia naszej strony basf.com/ecms.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

PRODUCENT PODCASTU

Chcesz wykorzystać podcast w działaniach marketingowych?

Zajmujemy się całym procesem od koncepcji po publikację.